Zayıflatan Antidepresan İsimleri

Depresyon anksiyete ve bazı ruhsal hastalıkların tedavisinde kullanılan antidepresan ilaçlar genellikle kullanan kişilerde iştah arttırarak fazla kilo artışına neden olmaktadırlar ancak bazı durumlarda kişiye göre kilo kaybı da gözlenebilmektedir. Genellikle kilo aldıran ilaçlar olarak bilinen antidepresanlar kullanan kişinin yani ruhsal olarak tedavi gören kişinin yaşına cinsiyetini biyolojik yapısına veya birçok nedene bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Ancak ilaçların zayıflama için kullanılması birçok farklı yan etkiye sebep olabileceği için bu ilaçların yan etkisi olarak kilo alma veya zayıflama görülse de sadece bu nedenler için kullanılmaları doğru değildir.

Zayıflatan Antidepresan İsimleri
Zayıflatan Antidepresan İsimleri

 

Özellikle antidepresan ilaçlar kişinin psikolojisi üzerinde ciddi etkilere neden olduğu için bu durum kişinin intihara kadar sürüklenmesine neden olabilmektedir bu sebeple kilo problemi yaşayan birçok genç kız zayıflatan antidepresan isimleri hakkında araştırma yaparak bu ilaçları kullanarak kilo vermeye çalışmak da ancak bu durum çoğunun ölümüyle sonuçlanmaktadır. Bu sebeple kişilerin herhangi bir nedenle o ilacın tedavisi için kullanılması gerekmiyorsa kilo vermek için veya almak için kullanılmaması gerekmektedir.

Genellikle mide bulantısına neden olan antidepresan ilaçlar kişide iştah kaybına neden olduğu için kilo kaybı görülmektedir.

Kilo Kaybına Neden Olan Antidepresan İlaçlar Nelerdir?

Antidepresan ilaçların tam olarak kilo vermeye neden olabileceği garanti değildir ancak bazı antidepresan ilaçlar kişiden kişiye iştah kaybı yaratabileceği için kilo kaybına neden olacaktır. Kilo kaybına neden olan antidepresan ilaçlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

·        Bupropion etken maddesine sahip olan Aplenzin, Forfivo ve Wellbutrin gibi ilaç isimler,

·        Fluoksetin etken maddesine sahip olan Prozac ilaç,

·        Duloksetin etken maddesine sahip olan Cymbalta isimli ilaçlarda kilo kaybı görülebilmektedir.

Bu da bu ilaçların niye 6 aydan fazla süre kullanılması durumunda kişilerde uzun süreli kullanıma bağlı olarak kilo kaybı görülmeye başlanmaktadır eğer kilo kaybı yaşamak istemiyorsanız ve ruhsal tedavi sürecinde yukarıda bahsedilen ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız 6 aydan uzun süre kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Son zamanlarda özellikle kilo kaybı için birçok kişi tarafından kullanılmaya başlanan bu ilaçlar birçok kişide yan etkilere neden olabilmektedir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kimse Yok mu Derneği Yardım Başvurusu

Yorum yapın