Televizyonda Ses Var Görüntü Yok (Çözüldü)

Televizyonda ses var görüntü yok problemi, kişilerin televizyonlarında sık karşılaşabildikleri bir durumdur. Bu durumun pek çok farklı sebebi olabileceği için çeşitli yöntemler çözüm için uygulanabilmektedir. Bu sorun kişilerin canını bir hayli sıkarken televizyon kanallarının sesi gelse de görüntü ya siyah ekran ya da ölü bir şekilde gelebilmektedir.

Televizyonda Ses Var Görüntü Yok Sebebi

Öncelikle televizyonda ses var görüntü yok sebebi genellikle televizyonun LED panelinde meydana gelmiş olan problemlerden kaynaklanmaktadır. Televizyonunuz LED televizyonsa eğer, içerisinde barındırdığı LED şeritlerin bozulması durumunda televizyonunuzda ses olsa da görüntü gelmeyebilir. Bu problemde siyah ekranla karşılaşacağınız gibi ölü görüntüler de meydana gelebilir.

Televizyonda Ses Var Görüntü Yok
Televizyonda Ses Var Görüntü Yok

Bir diğer sebep ise televizyonunuz eğer harici uydu bağlantılı ise kabloların yerinden çıkması veya oynaması bu probleme sebebiyet verebilir. Bunun haricinde sorun televizyonun cihaz ve bağlantı girişlerinden yani AV1, AV2, HDMI1, HDMI 2 gibi girişlerden kaynaklanabilir. Ayrıca sorun herhangi bir bağlantı noktasından kaynaklanmayıp kanallar veya uydu sinyalleri ile alakalı olabilir. Genellikle kanallarda sinyal sorunu varsa ses gelse de görüntü gelmeyecektir. Televizyonunuzun ekranında kırık veya hasar varsa bu hasar televizyonun görüntü vermesini engelleyebilir. Sorun ekranda olduğu için ses sistemleri çalışır ancak görüntü gelmez.

Televizyonda Ses Var Görüntü Yok Çözümü

Yukarıda da bahsedildiği üzere pek çok farklı sebep bu probleme sebep olabilmektedir. Tüm bu sorunlar için uygulamanız gereken çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Televizyonda ses var görüntü yok çözümü için yaşadığınız probleme göre uygun çözüm önerileri şunlardır;

·        Problem LED şeritleri kaynaklıysa bu durumu kontrol etmek veya yetkili servis çağırmak

·        Harici uydu alıcısının, HDMI ve uydu cihazının girişlerini ve bağlantı kablolarını kontrol etmek. Eğer anten bağlantısına geçtiğinizde görüntü geliyorsa sorun harici uydu alıcınızdan kaynaklanıyor demektir.

·        Uydu cihazının girişlerini değiştirmek ve televizyonda yer alan diğer girişlere bağlamayı denemek sorunu çözebilir.

·        Televizyon sinyali sorunu yaşıyorsanız yani sorun tek bir kanalda değil, tüm kanallarda aynıysa bunun için uydu servisini arayabilir ve bilgi alabilirsiniz. Eğer sorun tek veya bazı kanallardaysa bu durum kanalın sinyallerinden kaynaklanmaktadır ve sizinle ilgili bir sorun değildir.

·        Eğer televizyonunuzu kapattığınızda belirli belirsiz herhangi bir ekran hasarı görüyorsanız yani televizyonunuzda kırık veya hasar varsa bu durum için teknik servisten destek istemeniz gerekiyor.

·        Televizyonunuzda herhangi bir fiziksel sorun yoksa televizyonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürmeyi deneyebilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kürtçe Kız Bebek İsimleri – 2022

Yorum yapın