George Orwell Hayvan Çiftliği Özeti (Kısa ve Uzun)

George Orwell Hayvan Çiftliği Kısa Özeti – Kitabın yazarı, İngiliz bir yazardır. Hayvan Çiftliği kitabı ile popülerleşmiş ve çağdaş klasikler arasına bu eseri girmiştir. Eserin yazılma amacı aslında 1940’larda olan reel sosyalizm eleştirisi olarak yazılmıştır. Dünya başyapıtında olan bu kitabı politika ve yabancı roman kategorisine girmektedir. George Orwell Hayvan Çiftliği Kısa Özeti bu içeriğimizde sizler için yer alıyor!

George Orwell Hayvan Çiftliği Kısa Özeti

George Orwell Hayvan Çiftliği özet, Bir çiftlik vardır ve çiftlikteki hayvanlar baskıcı ve acımasız çiftlik sahibine baş kaldırarak isyan açarlar. Bu çiftlikte yaşayan hayvanlar çiftliğin yönetimini ele geçirirler. Hayvanlar daha eşit bir toplum oluşturmayı amaçlamaktadırlar. Hayvanlar arasında en zeki ve akıllıları domuzlardır.

Snowball ve Napeleon adlı domuzlar daha akıllı olduğu için hayvanların başına geçerler. Domuzlar yavaş yavaş diktatörlük sergilerler ve insanlardan daha acımasız ve baskıcı olmaya başlarlar. Snowball ve Napeleon çiftlikte lider olarak seçilmişlerdir. Birbirlerini çekemedikleri için ikisi de lider olma umuduyla planlar yaparlar.

Bir süre sonra Snowball’ı Napeleon’un köpekleri çiftlik dışına sürer. Çiftlikteki hayvanları kandıran Napeleon, isteği olan yel değirmeni yapılmaya başlanır. Hayvanlara acımasız davranan domuzlar istediklerini yer içerken çiftlikteki diğer hayvanlar açlıktan ölmeye başlar. Bir gün yabancı çiftliğe hayvanlar saldırır ve çiftlikteki birçok hayvan ölür.

Domuzların baskısına dayanamayan hayvanlar ‘’bütün hayvanlar eşittir’’ ilkesini hatırlar ve bu nasıl eşitlik derler. Domuzlar, insanlar gibi konuşmaya giyinmeye başlarlar. Bir süre sonra insanlarla ticaret yaparlar. Tüm bunları yaparken çiftlikteki hayvanları sömürmeye ve diktatörlük yapmaya devam ederler.

George Orwell Hayvan Çiftliği Kısa Özet
George Orwell Hayvan Çiftliği Kısa Özet

George Orwell Hayvan Çiftliği Konusu

Hayvan çiftliği konusu ve Hayvan çiftliği ana düşüncesi genel olarak fabl türünde yazılmış bir romandır. Kitabın yazılma amacı Rusya’da bulunan Sosyalist devrime karşı yazılan bir kitaptır ve alay edilmiştir. Yazar, sosyalist bir insandır ve romanını da buna göre kurgulayarak okuyuculara sunmuştur. Hayvanlar daha eşit bir hayat istedikleri için başkaldırmaktadırlar. Eşitlikçi bir toplum isterler fakat çiftlikteki domuzlar diktatör bir düzen kurarak eşit olmayan bir düzen içerisinde çiftlikteki işleri değiştirirler.

Hayvan Çiftliği Ana Fikri

Hayvan çiftliği ana fikri, her yaştan kişinin okuması ve öğrenmesi gereken düşünce tarzlarından biridir. Gorge Orwel tarafından kaleme alınan bu kitap, birçok farklı mecrada ödül aldığı gibi her kesimden insana hitap ederek, toplumun önemli dersler çıkarmasına da olanak tanımıştır. Gorge Orwel kitabında siyasi olayların başlangıcından bahsetse de bunu çok farklı bir şekilde aksettirerek, okuyucuların sıkılmamasını ve ön yargıya kapılmadan kendine ders çıkarmasına büyük ölçüde yardımcı olmuştur. Gorge Orwel’ın kaleme aldığı Hayvan Çiftliği kitabında ise; insanlara yer verilmemiştir. Tam aksine, bir çiftlikte yaşayan hayvanların başına gelen olaylar, hem geçmiş hem de şimdiki dönemlerle ilişkilendirilmiş ve ortaya ilgi çekici bir kitap çıkmıştır.

Hayvan Çiftliği İncelemesi

Hayvan Çiftliği incelemesi Kitap aslında hayvanlar üzerinden gerçeği yansıtmaktadır. Kitaptaki hayvanlar semboliktir ve arkasında ülkeyle insanları temsil eder. Kitap içerisinde yazar sert bir dil ile alay etmektedir. Birçok kısım sansürlenerek değiştirilmiştir ve buna rağmen hayvan çiftliği ana fikri değişmemiştir. George Orwell Hayvan Çiftliği Kısa Özeti ile okuyucuya anlatmak istediklerini anlatmıştır ve aynı zamanda akıcı bir dil ile romanı dile getirmiştir. Hayvan çiftliği yorum genel olarak, çarpıcı bir şekilde politik taşlamadır.

George Orwell Hayvan Çiftliği Kısa Özet
George Orwell Hayvan Çiftliği Kısa Özet

Hayvan Çiftliği Karakterler

George Orwell Hayvan Çiftliği Kısa Özeti yapmışken, karakterlere değinmemek olmazdı😊

 • Jones, çiftliğin sahibidir ve hayvanlara çok gaddar davranır aynı zamanda alkoliktir.
 • Napeleon, çiftliğin lider domuzudur ve tüm hayvanlar onu dinler. Napeleon’a insan giysileri verilir ve yatakta uyur aynı zamanda içki ve sigara tüketir. Kitapta diğer hayvanları sürekli suçlar.
 • Snowball, bir diğer lider domuzdur ve hayvanlar için cesurca mücadele eder. Fakat köpekler tarafından sürülmüştür.
 • Squealer, yine domuz ekibindendir ve konuşması çok iyidir bu yüzden hayvanlara kendini dinletmeyi başarır. Yalancı bir domuzdur
 • Boxer, bir attır ve hep çok sıkı çalışır. Napeleon ne derse yapar ve inanır.
 • Clover, dişi bir attır ve sürekli Boxer için endişelenir.
 • Yaşlı Benjamin, inatçı bir eşektir. Aynı zamanda çok yaşlıdır ve olan bitenle pek ilgilenmez. George Orwell Hayvan Çiftliği Kısa Özeti
 • Moses, kargadır ve aynı zamanda bir ajandır, domuzlara sürekli bilgi sağlar.
 • Mollie, çiftliğin ana karakterlerindendir, tek derdi iyi bir hayat yaşamaktır ve her şeye muhalif olur.
 • Köpekler, kitapta korumalardır ve Napeleon tarafından kullanılmaktadırlar.
 • Domuzlar, Napeleon’u destekleyen gruptur ve diğer hayvanlardan çok hep bolluk içerisinde yaşarlar.

Kitabı satın almak için tıklayın.

“George Orwell Hayvan Çiftliği Özeti (Kısa ve Uzun)” üzerine 3 yorum

Yorum yapın