Çocuk Gelişimi Atama Puanları

Çocuk gelişimi atama puanları ne kadardır, kim kaç puanla nereye atanabilir gibi detaylar merak edilen süreçler içerisinde yerini almaya devam ediyor. Ön lisans ile yapılan alımlar sırasında kişiler hangi alanlarda ne kadar kontenjanların yer alacağını da araştırıyor. Her yıl birçok alanda alımları olan çocuk gelişimleri için çok fazla puan almaya dahi gerek kalmadan resmen ataması en kolay bölümlerden bir tanesi olarak öne çıkıyor. KPSS ön lisans sınavına giren kişilerin belirli başarılar göstermeleri ardından rahat bir şekilde atamaları meydana gelebildiği biliniyor.

Çocuk gelişimi atama puanları her ne kadar ortalama olarak en az 50 olacak şeklinde belirlenmiş olsa bile yapılan başvurulardan ek tercihlere kadar bu puanların 92 seviyelerine kadar dahi çıktıkları gözlenmiştir. Geçtiğimiz yıllarda sınavlarda gösterilen başarı oranlarının çok yüksek olması karşısında en az 86 alan bir kişinin ataması meydana gelirken puan durumlarına göre değişiklik göstermiştir. Şu an yapılacak alımlar sırasında en yüksek puanların yaptığı başvurularda ilk olarak en yüksek puanlılar ardından ondan düşük olanlar şeklinde bir sıralama yapılıyor. Bu yüzden net olarak KPSS sınavından şu kadar puan alan şu alana atanır demek mümkün değildir.

KPSS Çocuk Gelişimi Kaç Puanla Atanır?

KPSS çocuk gelişimi kaç puanla atanır kısmında birçok detay ön plana çıkacaktır. Ortalama olarak her yıl 15 bin ek öğretmen atama süreçlerinde çocuk gelişimi ve eğitim bölümleri için KPSS ek taban puanları ortalama olarak 50 şeklinde açıklamaları yapılmıştır.

Çocuk gelişimi atama puanları kısmında tüm detaylar incelenecek olduğu zaman 50 puan civarında alan kişiler yapılan yerleştirmelerin ne kadar çok olacağından kaç kişi alım ya da hangi alanlara alım yapılacağına dair detaylara göre belirlenecektir. Bu noktada ortalama olarak belirlenen 50 puan 80 – 90 civarına kadar dahi çıkabilmektedir. Bunun tek ana nedeni olarak o an yapılacak alımlar sırasında kimlerin hangi alanları ne kadar çok tercih ettiklerine göre de değişiklik gözlenmesi ile ön plana çıkacaktır.

Cocuk Gelisimi Atama Puanlari
Çocuk Gelişimi Atama Puanları

Çocuk Gelişimi Okuyan Nereye Atanır?

Çocuk gelişimi okuyan nereye atanır kısmı merak edilen seçenekler yer almaya devam ediyor. Çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü MEB’e bağlı olarak okul öncesinde eğitim kurumlarından özel eğitim kurumlarından rehabilitasyon merkezlerinden çocuk kliniklerine, aile ve sosyal politikalar bakanlığı kapsamında bağlı kurumlarda istihdam edilme süreçlerine tabi tutulacaktır.

Çocuk gelişimi atama puanları kadar bir yandan da çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmenliği KPSS hangi puan türü ile atandığı da merak edilen konular arasında yer alıyor. P121 puan türü ile 17 dalda yer alan öğretmenlik için hesaplamaları yapılan puan türüne verilen isimdir. Bu puan türü içerisinde genel kültür, genel yetenek, eğitim bilimleri ve ÖABT alanlarında yer alan bileşenlerden gözlenecektir.

 

Yorum yapın