1 Defa Alkollü Araç Kullanma Cezası Mahkeme Kararı

1 Defa Alkollü araç kullanma cezası mahkeme kararı her yıl değişkenlik gösteren bir ücretlendirmeye tabiidir. Alkollü araç kullanırken yakalanan sürücüler için devlet tarafından cezai yaptırımlar uygulanır. Bu yaptırımlar her yıl (2020-2021-2022 vb.) artabilir. Aynı zamanda bu cezai yaptırımlar alkollü araç kullanma durumunun tekrarına göre de değişiklik gösterir.

Alkollü araç kullanma cezası sicilden bu yönde bir karar varsa 15 yıl içinde, yoksa 30 yıl içerisinde silinir. Alkollü araç kullanan şahısların itiraz etme ve yargı yoluna başvurma hakkı bulunur.

Alkollü Araç Kullanan Sürücülerde 1 Defada Hangi Cezalar Uygulanır?

Alkollü araç kullanan sürücülerde 1 defada hangi cezalar uygulanır merak edilir. Bu yüzden ilk yakalanma sırasında 2022 yılı itibariyle alkol promil sınırını aştığı takdirde 1823 tl para cezasına çarptırılır. Bu para cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda cezai yaptırım uygulanan kişi cezayı %25 indirimli öder.

Cezanın 15 gün içerisinde ödenmemesi durumunda ise herhangi bir indirim uygulanmaz. Aynı cezanın 30 gün içinde ödenmemesi durumunda ise faiz işlemi uygulanır ve ceza tutarı artar. Yani ilk kez alkollü araç kullanmaktan ceza yiyen bir kişi bu cezayı 15 gün içerisinde öderse 2022 yılı itibarıyla 1367,25 tl bir ödeme yapar. Ayrıca ilk kez alkollü araç kullandığı tespit edilen kişinin ehliyetine 6 ay süreyle el konulur.

 Alkollü Araç Kullanan Şahıs Kaç Promilden Sonra Mahkemelik Olur?

Alkollü araç kullanan şahıs kaç promilden sonra mahkemelik olur araştırılan konulardan bir tanesidir. Karayolları trafik kanuna göre alkollü araç kullanan şahsın 50 promil üzerinde alkollü çıkması durumunda para cezası ve ehliyete geçici süreyle el koyma cezası uygulanır. Bunun dışında alkollü araç kullandığı tespit edilen şahsın 100 promil alkol ve üzeri alkol aldığı tespit edilirse Türk Ceza Kanuna göre trafiği tehlikeye atmaktan suçlu bulunur ve hakkında yasal işlemler başlatılır.

100 promil üstü alkol mahkeme sonuçları da trafik güvenliğini tehlikeye atmaktan dolayı açılmaktadır. Bazı mahkeme kararları alkollü araç kullanırken sebep olma potansiyeli olan veya sebep olunan kaza ve tehlikelerden dolayı hapis ve ekstra para cezalarını da beraberinde getirebilir.

1 Defa Alkollu Arac Kullanma Cezasi Mahkeme Karari

Alkol Cezası İptal Olur Mu?

Alkol cezası iptal olur mu araştırılan bir diğer konudur. Alkollü araç kullanırken yakalanan şahıs eğer alkollü araç kullanmadığına dair bir belgesi ya da kanıtı varsa cezanın tebliğini takip eden 15 gün içerisinde cezanın yazıldığı bölgede bulunan Sulh Ceza Hakimliğine itiraz dilekçesi yoluyla itirazda bulunabilir. İtirazda bulunmak isteyen şahıs itiraz dilekçesini hukuk büroları ve internet üzerinden temin edebilirler.

Alkollü araç kullanma cezasının affı söz konusu değildir. Ancak yazılan cezanın uygunsuzluğu veya yanlışlığı nedeniyle cezaya maruz kalan şahıs itirazda bulunabilir. İtiraz değerlendirme sonucuna göre ceza silinir ya da tekrar şahsa tebliğ edilerek ödenmesi istenir.

Alkollü Araç Kullanma Cezası Ne Zaman Sıfırlanır?

Alkollü araç kullanma cezası ne zaman sıfırlanır belli oldu. Ceza uygulanan şahsın cezasının üzerinden belli bir zaman geçmesi gerekir. Bu zaman 5 yıldır. Yani 2022 yılında alkollü araç kullanırken ceza yaptırımı uygulanan şahsın 2027 yılına kadar alkollü araç kullanırken ceza yememesi gerekir. Eğer şahıs 5 yıl içinde tekrar aynı sebepten dolayı cezaya maruz kalırsa üst üste ikinci kez aynı cezayı yemiş sayılır ve buna göre işlem yapılır ve 2 defa alkollü araç kullanma cezası mahkeme kararlarına göre cezai yaptırımlarıyla karşılaşır.

 

 

 

Yorum yapın